slider-mobile

При зустрічі з поліцією

Чому зупинити посеред вулиці можуть кожного?

            Така ситуація може виникнути при затриманні за підозрою у скоєнні злочину.

 

            А як діяти, коли працівник поліції на виході з вокзалу (або в будь-якому іншому місті) зупинив, вимагає показати особисті документи і хоче переглянути всі Ваші кишені?

 

Причини зазвичай сумнівні і варіюються: співробітник поліції може стверджувати, що ваш рюкзак, напакований, наприклад, пачками наркотиків (хоча ви тільки з дому і там домашні спеції). Одже, до Вас підходить співробітник поліції і просить показати документи, що посвідчують особу. Ваші дії:

  • Спробуйте не сердитись, чемно попросіть працівника поліції, щоб він вам показав своє посвідчення. Це передбачене статтею 18 Закону України «Про Національну поліцію». Дані з посвідчення – прізвище, ім’я та по батькові поліцейського, його посаду та звання – рекомендуємо переписати, а ще краще сфотографувати. Невідомо, з якими намірами до вас звернулися: чи насправді запобігти вчиненню уявного правопорушення, чи підкинути наркотики. Так, таке теж нажаль трапляється;
  • На вимогу поліцейського показати паспорт, студентський квиток, посвідчення водія або інший документ, який посвідчує особу. Якщо відмовитесь це робити, то в правоохоронця буде додаткова підстава вас затримати – для встановлення особи. Вилучити документ особи, можуть тільки у випадку, якщо в ньому були виявлені ознаки підроблення. АЛЕ, треба мати на увазі, що поліція не може у Вас вилучати документи, без законних підстав. Підозра у скоєнні злочину - не є підставю для вилучення паспорту (крім випадку коли є підозра у його підробці). Якщо ж поліцейський не віддає ваш паспорт, наполягайте на тому щоб був складений протокол вилучення документів у присуності 2-х понятих

Слід пам`ятати, що без законних підстав у Вас ніхто не має право вилучати оригінали документів. Законними підставами є: постанова суду про вилучення документів, взяття особи під варту або засудження з його поверненням після звільнення, припинення громадянства тощо;

  • Не піднімайте з землі нічого чужого, навіть якщо Вас попросять;
  • Не втікайте та не опирайтеся, намагайтеся бути максимально тактовними, адже будь-яка протидія спробам з вами поспілкуватися (небажання продовжувати розмову, спроби повернути свій паспорт) може бути розцінена як злісна непокора законним вимогам працівника поліції під час виконання ним своїх обов’язків, яка сама собою є адміністративним правопорушенням. Тоді затримання не уникнути;

Якщо після пред’явлення документів його підозріливість щодо вашої особи погашена не була, Вас попросять показати вміст рюкзака чи навіть проведуть особистий огляд. З цього моменту рекомендуємо ретельно фільмувати всі дії працівника поліції, оскільки знайти у ваших кишенях можуть навіть те, чого там нема. Фільмувати дії представника влади Вам надає Конституція України та Закон України «Про доступ до публічної  інформації».

Проводити огляд речей та особистий огляд працівник поліції має право, з обов’язковою участю двох понятих,  про що він складає протокол, у якому описує все, що у Вас знайшов. Поняті підтверджують правдивість змісту протоколу своїм підписом. Тут рекомендую здійснюючи відеозапис, самостійно витягувати речі з рюкзака, попередньо загорнувши руки хоча б у якийсь шматок тканини. Якщо між речами таки виявиться щось, наприклад, обмежене в цивільному обігу, то на ньому принаймні не буде ваших відбитків пальців.

Водночас із оглядом стежте за своїми речами, щоб туди нічого не підкинули «випадкові» пішоходи. Із протоколом можна не погоджуватись і просто його не підписувати. Адже все, що ви підпишете, може бути використане проти Вас.

Якщо у працівника поліції після проведення вищезазначених дій уявна підозра не зникла, то Вас можуть затримати і провести до відділення поліції для «з’ясування» обставин. Із цього моменту, згідно із статтею 29 Конституції України, у Вас з’являється право користуватися послугами захисника.

Під час огляду ваших речей, або іншої процесуальної дії, треба мати на увазі, що обшук, огляд і допит - це абсолютно різні слідчі дії. У разі проведення таких дій, раджу відмовитись давати свідчення на місці огляду або обшуку. В такому випадку правоохоронці зобов'язані викликати Вас на допит, повідомивши Вас за три дні до проведення допиту. До тих пір Ви маєте відмовитися від показань та звернутись за правовою допомогою. Наголошую на тому, що у Вас є законне право  взагалі не розмовляти з працівниками поліції. Таке право закріплено у статті 63 Конституції України, яка зазначає, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом. Все ж таки, я раджу не створювати конфліктну ситуацію своїм мовчанням, а відповідати ввічливо, найпоширенішою фразою з фільмів, про те, що Ви будете відповідати на запитання лише у присутності адвоката. Спробуйте надіслати своїм близьким «СМС» з даними про місце роботи співробітника поліції, як тільки усвідомите, що вас збираються затримувати. Звісно завжди тримайте телефон при собі, а також нікому його не віддавайте, у співробітників поліції не має права вилучати Ваші особисті речі.

Час затримання, який не може тривати понад три години, розпочинається з моменту прибуття до відділення поліції. Потрібно вимагати в чергового, щоб цю інформацію правильно внесли в журнал відвідувань. Якщо цьогоне виконують, повідомте, що збираєтесь скаржитися на їхні дії в прокуратуру, особам, вищим за посадою, або телефонувати на гарячу лінію МВС.

Кримінально-процесуальний кодекс України зазначає у статті 207 , що ніхто не може бути затриманий без ухвали слідчого судді, суду, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Такі випадки перераховані у статті 208 Кримінально-процесуального кодексу, а саме: якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення, якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин або  якщо є обґрунтовані підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого корупційного злочину, віднесеного законом до підслідності Національного антикорупційного бюро України. Якщо Ви не підпадаєте під зазначені вище випадки, то вправі вимагати законні підстави Вашого затримання (ухвалу слідчого судді, суду).

     Цікаво!

 - Якщо Ви той, у кого всередині живе справжній герой, але Ви не співробітник поліції, та й звісно не маєте на руках ніяких ухвал суду, у Вас все одно є законне право затримати злочинця. Частиною другою статті 208 Кримінально-процесуального кодексу України закріплено, що кожен має право затримати без ухвали слідчого судді, суду будь-яку особу, крім осіб, зазначених у статті 482 цього Кодексу:1) при вчиненні або замаху на вчинення кримінального правопорушення;2) безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення чи під час безперервного переслідування особи, яка підозрюється у його вчиненні.

Ваші дії (право), в разі порушення ваших прав:

  • Звернутися до суду (тут я раджу користуватися юридичними послугами), з позовом про визнання дій неправомірними;
  • Звернутися до прокуратури, зі скаргою про перевищення службових повноважень;
  • Написати заяву до поліції, про викрадення документів (у разі незаконного вилучення паспорта).

Юрист АБ «О.Троценко» Олєйнікова Тамара Володимирівна

statiy-mobile

Degusto.zone
Degusto.zone