Якщо до Вас на роботу навідались представники перевіряючих органів, перші Ваші дії, за відсутності керівника:

  1. Терміново доповісти директору та юристу про те, що прийшли перевіряючі.
  2. Перевірити службові посвідчення та переписати його дані (не поспішаючи, затягуючи час для того щоб директор встиг повернутись та викликати юриста). Якщо Вам відмовляться пред’являти службове посвідчення, наполягайте на своєму, адже законодавством передбачений обов’язок мати при собі службове посвідчення та пред’являти його в разі такої вимоги. (ч. 5 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»). Не виключається можливість того, що перевіряючі, пред’явивши посвідчення, миттєво ховають його в кишеню, не даючи переписати реквізити. У цьому випадку необхідно наполягати на пред’явлені службового посвідчення у розгорнутому вигляді з наданням можливості переписати його дані. На питання: «Нащо переписуєте?», можна відповідати наступне: «Директор наказав переписувати реквізити у зв’язку з частими використаннями підробних посвідчень», наголошуючи на тому, що у Вас є законне право так вчиняти. У разі некоректної поведінки візитерів відповідь може бути ще такою: «Реквізити посвідчень мені необхідні для можливого оскарження Ваших дій згідно з чинним законодавством».

            Якщо особи які прийшли із перевіркою геть відмовляються пред'являти посвідчення, необхідно обов'язково зателефонувати та викликати поліцію із повідомленням, що до вас прийшли невідомі люди, які не представляються та безпідставно вимагаються купу документів або вчинення якихось неправомірних дій. Оскільки в такому випадку Ви напевно не можете знати хто саме до вас прийшов і з якого приводу, а можливо це шахраї. Як показує досвід, в такому випадку “відвідувачі” покидають ваше приміщення, через те, що розуміють свою неправомірну поведінку і не бажають стикатися з поліцією, яка приїде на ваш виклик та пояснювати їм свої дії. 

  1. У тому випадку коли все йде добре і переписавши дані посвідчень, необхідно провести перевіряючих до окремої кімнати з метою уникнення контакту між ними з працівниками Вашої організації. Не залишати їх наодинці, не дозволяти самовільно пересуватися приміщеннями, брати зі столу документи, вимагати зробити з них копії, мотивуючи тим, що до перевірки їх не допустили, оскільки не перевірили всіх необхідних документів (наприклад, направлення на перевірку), та може допустити лише директор коли з’явиться.

            Раджу:

А) Не відповідати на запитання перевіряючих; можете казати наступне «Я маю право не відповідати на запитання».

Б) Не підписувати ніяких документів, зазначаючи наступне «Я не маю повноважень та не зобовязаний підписувати документи».

В) Доповісти про факт спілкування із працівниками перевіряючого органу директору та юристу підприємства.

            Загальне правило: самостійне прийняття рішень працівниками виключене. Всі рішення приймає тільки директор (керівник) підприємства. Перебуваючи на робочому місці, співробітник організації підпорядковується тільки директору (керівнику), а не працівникам контролюючих (правоохоронних) органів.

            Якщо Ви не знаєте, що робити та як правильніше поступити, щоб не нашкодити організації, треба йти у «глухий захист»:

            Коли перевіряючих допущено до перевірки, варто пам'ятати, що вилучати оригінали фінансово-господарських документів заборонено чинним законодавством, в міру можливості документи на перевірку слід надавати по черзі. Якщо це тимчасовий доступ до документів, то слід надавати лише ті документи, які зазначені в ухвалі суду, а не будь-які, на вимогу слідчого. У разі вилучення документів, обов'язково складається протокол із поіменованим описом всіх вилучених документів, копія якого повинна залишитись в організації.

            За результатами будь-якої перевірки складається Акт або Протокол, які керівнику слід підписати із обов'язковим зазначенням всіх порушень зроблених під час перевірки, із зазначенням тих обставинами з якими ви не згодні, зазначити про пошкодження або зникнення майна під час перевірки (якщо таке мало місце), про неправомірну поведінку перевіряючих, тощо.

            Якщо перевіряючих не допустили до проведення перевірки.

У разі відмови перевіряючим краще уникати слова «ні». Краще вживати конструкцію «…так, за умови…». Наприклад, у письмово оформленому Акті відмови від проведення перевірки потрібно зазначити: «державний інспектор праці буде допущений до проведення перевірки за умови наявності у нього службового посвідчення, направлення на проведення перевірки, а також попереднього оповіщення нас про проведення планового заходу не пізніше ніж за 10 днів до його початку».

Директор АБ «О.Троценко»

адвокат Троценко Ольга Вікторівна