Сучасна людина не може представити свого життя без інтернету. Він є засобом комунікації, відпочинку, заробітку. Однак, крім добросовісних користувачів завжди існують ті люди, які використовують їх не за призначенням, що в більшості випадків пов’язано з порушенням законодавства однієї або багатьох країн. Небезпеку даного явища можна зрозуміти, звернувши увагу на ті заходи, які впроваджують як власники IT ресурсів так і держави, шляхом виділення великих сум коштів та створенням спеціальних органів для боротьби з таким видом злочинності, який получив назву  “кіберзлочинність” або “комп’ютерні злочини”.

Проте, інтернет злочинці також не стоять на місці  і з кожним днем придумують нові способи шахрайства в інтернеті, від яких повністю захиститись не можна,однак, можливо звести таку небезпеку до мінімуму.

Проблеми та Рекомендації:

 1. Безпека стаціонарного персонального комп’ютера, ноутбука, планшета, смартфона, інтернет-роутера.

Часто злочинці стараються получити доступ до інформації, яка знаходиться на такому електронному засобі. Доступ до такої інформації може бути отриманий завдяки комп’ютерним вірусам і троянським програмам. Окрім того, такий доступ може бути отриманий з допомогою спеціальних програм через незахищеність вашого інтернет-роутера.

Рекомендації:

 1. Завжди встановлюйте антивірусну програму, своєчасно оновлюючи антивірусні бази.
 2. Не встановлюйте програми з сумнівних джерел, завжди використовуйте ліцензійне програмне забезпечення.
 3. Самі або з допомогою спеціалістів перепрошийте ваш інтернет-роутер.
 4. Скористуйтесь послугами компаній, які можуть захистити ваш комп’ютер.

 

 1. Безпека облікових записів.

Велика кількість інтернет злочинів пов’язана з доступом до приватної інформації,

яка міститься в зареєстрованих вами облікових записах. Дана проблема пов’язана з нехтуванням користувачами, вибором паролів, які використовуються. До вибору пароля в тому числі пароля електронної адреси необхідно віднестись вкрай важливо, оскільки саме Ваша електронна адреса в більшості випадків є засобом відновлення доступу до інших облікових записів в різних соціальних мережах та ресурсах.

            Рекомендації:

 1. Якісний пароль складається не менше ніж з 10 символів. Серед них є цифри, букви (великі та малі) та символи.
 2. Варто мати різні паролі для різних акаунтів. Якщо ви використовуєте один і той самий пароль – отримати доступ до будь-якого вашого профілю буде набагато простіше.
 3. Варто встановити двофакторну верифікацію для пошти на gmail, facebook та twitter. Це ускладнює шлях зламу вашого акаунта для шахраїв.

Також важливо пам’ятати і контролювати, що саме і кому ви відправляєте. Не надсилайте особисту інформацію, документи, фотографії невідомим людям. Видалення інформації в односторонньому порядку не видаляє її у отримувача такого повідомлення. У випадку, якщо ви стали жертвою шантажу, необхідно зразу звертатися в поліцію з відповідною заявою.

 1. Інтернет шахрайство з банківськими рахунками.

Способів отримання інформації про дані банківської карти дуже багато.

Починаючи, від електронних повідомлень на пошту з проханням ввести необхідну інформацію і закінчуючи, дзвінками невідомих людей, які представляються працівниками банку і просять надати необхідну інформацію. Інформацією, яка міститься на карті є номер рахунку, строк дії карти, CVV/CVС-код. Якщо номер рахунку можна повідомляти, то строк дії карти та CVV/CVС-код розголошенню не підлягає.

            Рекомендації:

 1. Не залишайте платіжні картки без догляду та не передавайте третім особам.
 2. Ніколи не повідомляйте CVV/CVС-код нікому, за винятком процесу оплати в Інтернет-магазині, тому що це необхідно для завершення угоди.
 3. Нікому не повідомляйте ваш пароль від сервісу, який дозволяє розпоряджатися коштами, наприклад, від Інтернет-банку або електронного гаманця.
 4. Якщо вам попросили надіслати пароль або інші дані картки, не відсилайте, а телефонуйте до Call-центру банку та упевніться у відсутності спроби шахрайства.
 5. Вводити інформацію з платіжних карток чи паролі від них можна лише на сайтах зі значком «замочка» в адресному рядку. Таке з’єднання вважається захищеним, а ваші дані не потраплять до рук сторонніх осіб.

 

 1. Надмірна активність в соціальних мережах

Перебувати у постійного контакті, ділитись цікавими новинами, досягненнями,

покупками з близькими, знайомими та друзями у соціальних мережах звичайно добре, але, на жаль, не всі люди розуміють про можливу небезпеку такого здавалось би простого повідомлення, адже, така інформація може бути більш корисною та цікавою для людей, яких ви можете навіть не знати.

            Так, повідомлення в статусі типу: “Нарешті завтра на море…”, може неабияк зацікавити, наприклад, квартирних злодіїв, які з радістю доглянуть за вашою квартирою.

            Рекомендації:

 1. Ви завжди можете зробити свій профіль приватним, що унеможливить доступ незнайомих людей.
 2. Якщо ж питання публічності для Вас важливе, тоді звертайте увагу на інформацію, якою ви ділитесь.

           

Юрист АБ «Ольги Троценко» Іванунь Володимир Богданович