slider-mobile

УКРАЇНА ПЕРЕХОДИТЬ НА МІЖНАРОДНИЙ КЛАСИФІКАТОР МЕДИЧНИХ ВИРОБІВ

Вже ні для кого не секрет, що Україна вже стикалася з проблемою закупівель медичного обладнання в минулому. Це відбувалося через затяжну процедуру формування запитів для закупівель через міжнародні або українські організації, шляхом написання 10 сторінок пояснень до технічного завдання, таким чином, ми втрачали час, який знадобився би для лікування пацієнтів.

18 липня 2018 року Міністр охорони здоров'я Уляна Супрун анонсувала підписання меморандуму щодо запровадження стандарту GMDN. На нашу думку, це більш ніж як логічний крок для продовження медичної реформи, яка стартувала ще з 1 січня 2018 року. А ось тепер, варто розібратися що таке «GMDN» і як він допоможе при вирішенні проблеми закупівель.

GMDN (Global Medical Device Nomenclature) у перекладі з англійської "загальна номенклатура медичного обладнання" - це система загальновизнаних міжнародних дескрипторів, що використовуються для ідентифікації медичного обладнання. Ця номенклатура - система найменування для продуктів, що використовуються для діагностики, профілактики, моніторингу, лікування або полегшення захворювань або травм у людей. Основна мета створення GMDN це, насамперед, полегшення функціонування Європейського банку даних з медичних виробів (Eudamed).

Зараз, цією системою користуються більшість розвинених країн. GMDN активно  використовують 7,5 тис. виробників медичних виробів та медичної техніки у більше ніж 70 країнах світу. І тому приємно розуміти, що Україна вже починає робити перші кроки для приєднання до цієї уніфікованої системи.

Проте, перш ніж говорити про остаточне приєднання до системи, МОЗ планує до кінця 2018 року перекласти до 30 тисяч першочергово необхідних кейсів медичних виробів та інтегрувати класифікатор в електронну систему закупівель Prozorro. Також, МЕРТ та МОЗ розробляють типові рекомендації стосовно того, як має бути оформлена тендерна документація по закупівлям ліків, медичних виробів.

Давайте проаналізуємо, як працюватиме GMDN, як ми будемо отримувати інформацію і чи дійсно це зробить механізм закупівель більш легким.

Пам’ятаєте, вище ми зазначали, що раніше, щоб закупити необхідний лікарський засіб ми витрачали час на формування запитів та написання 10 сторінок пояснень до технічного завдання, так от – можете про це забути. Сьогодні, скориставшись GMDN ми будемо писати короткі коди для виробів, що нам потрібні. Код представлений у формі 5-значного числового GMDN-коду, який перехресно зв'язаний з конкретним терміном "Name and Definition", з яким можна ідентифікувати всі специфічні медичні пристрої,  що мають по суті аналогічні загальні ознаки. Отже, якщо ми хочемо придбати у лікарню, наприклад, скальпелі зі змінними лезами, то їх характеристика вже буде міститись в коді, якій відповідає такому медичному виробу. Хіба це не оптимізує закупівлі? Думаю, ви погодитесь, що так.

Заступник міністра охорони здоров'я Роман Ілик, також зауважив, що з впровадженням класифікатора GMDN удосконалиться процедура розмитнення медичних виробів, які поступатимуть  в Україну, і водночас "покращиться експортний потенціал тих матеріалів, які виробляються вітчизняним виробником".

Медичні співробітники, станом на сьогодні, активно цікавляться впровадженням цієї системи «у життя», тож нам варто захопити подих і слідкувати за перебігом подій. Україна зараз реформує більшість суспільних інститутів, не тільки у сфері охорони здоров’я, тож оптимізація таких складних процесів -   це ключ до вирішення багатьох проблем.

 

 

СТАТТІ

statiy-mobile

Degusto.zone
Degusto.zone