slider-mobile

Перший «болісний» етап медичної реформи та чому її не слід боятися.

Перший «болісний» етап медичної реформи та чому її не слід боятися.

Ще 1 січня 2018 року на сайті Міністерства охорони здоров’я України з’явився відповідний розділ, який повністю присвячений медичній реформі. Увага громадськості повністю прикута до основних положень реформи, яка суттєво змінює попереднє функціонування системи закладів охорони здоров’я. Більш того, реформа викликала такий ажіотаж, що країною прокотилися хвиля протестів, серед населення ці протести отримали назву «медичні майдани». Окрім того, ці протести виражалися в поданні до суду багатьма лікарнями позовних заяв про оскарження рішень Міських рад про автономізацію медичних закладів та перетворення їх в комунальні некомерційні підприємства. Однак, з аналізу судової практики ми пересвідчились в тому, що позови були безпідставними, а тому суди у їх задоволенні відмовляли. Отже, давайте разом проаналізуємо в чому головні положення медичної реформи, та зрозуміємо, чи варто нам її боятися?

Реформа розпочалась з первинної медичної допомоги, тобто сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Ви можете звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, як тільки відчуєте необхідність в обстеженні чи лікуванні. Усі ці послуги будуть 100% покриватися з державного бюджету. Ваш лікар стане агентом сім’ї в системі охорони здоров’я. Перш за все, це зроблено для того, аби громадяни  мали змогу мати сімейного спеціаліста, який би знав особливості організму кожного із членів сім’ї. Він буде слідкувати за здоров’ям і повністю забезпечувати первинну діагностику. Для цього лікар має бути мотивований, передусім — фінансово. Що для цього робить держава?

В 2018 році заклади первинної медичної допомоги, які уклали контракт з Національною службою здоров’я, почнуть отримувати фінансування за новою моделлю — щорічну фіксовану виплату за обслуговування кожного пацієнта, з яким лікарі цього закладу підписали договір. Водночас розмір виплати на молодих людей та людей похилого віку (пацієнтів) суттєво відрізнятиметься з урахуванням збільшення кількості звернень у зв’язку з віковими особливостями.

З цього випливає логічне питання, а що саме входить в коло обов’язків лікаря первинної медичної допомоги?

  • Профілактика захворювань у груп ризику;
  • Вакцинація;
  • Видача медичних довідок та лікарняних листків;
  • Видача рецептів за програмою відшкодування вартості ліків «Доступні ліки», у тому числі рецепти на ліки для хронічних хворих.

 

А що ж тоді робити із спеціалізованими медичними закладами? Що буде входити до їх компетенції?

Давайте рухатись поступово. Спеціалізовані медичні заклади продовжуватимуть функціонувати, але їх робота буде дещо змінена. Реформування моделі фінансування медичних установ спеціалізованої допомоги розпочнеться з 2019 року та високоспеціалізованої — з 2020 року. До цього часу відбудеться реформування системи первинної допомоги та буде зібрана необхідна статистика, щоб втілити зміни на вторинній і третинній ланці. На рівні спеціалізованої та високоспеціалізованої допомоги держава сплачуватиме напряму медичному закладу за кожну надану медичну послугу за прозорими та єдиними для всієї країни тарифами. Тариф включатиме усі витрати: і на ліки, і на ремонт обладнання, і на роботу медиків.

У селах дещо інша ситуація - сімейного лікаря обирає місцева громада. Тарифні ставки заробітної плати для лікаря первинної допомоги будуть скасовані. Сільські громади, нарешті, зможуть суттєво покращити первинну допомогу. Створивши для лікаря гарні умови життя і праці, села зможуть запросити перспективних спеціалістів. Гідну заробітну плату забезпечить держава.

Кваліфіковані лікарі готові працювати в селах, якщо на додаток до хорошої заробітної плати вони матимуть житло з водопостачанням і опаленням, обладнане місце роботи та  відшкодування витрат на пальне для службового транспорту.

Якщо в селі проживає невелика кількість людей, один сімейний лікар може обслуговувати декілька населених пунктів, які розташовані поряд. У цьому випадку лікар отримує підтримку декількох місцевих громад.

Але це ще не все, що може здивувати. Уряд створив новий орган, який має назву Національна служба здоров’я України (НСЗУ), більш того, це є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій). Тобто, Держава створила службу, яка займатиметься реалізацією державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій, проводитиме моніторинг, аналіз і прогнозування потреб населення України у медичних послугах та лікарських засобах, розроблятиме проект програми медичних гарантій, вноситиме пропозиції щодо тарифів і коригувальних коефіцієнтів, вживатиме заходи, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій, в тому числі заходи з перевірки дотримання надавачами медичних послуг вимог, встановлених порядком використання коштів цієї програми і договорами про медичне обслуговування населення.

Чи вартий цей орган 13 мільярдів гривень, які виділяє на нього держава, ми зможемо зрозуміти лише згодом, але факт того, що медична реформа працює, і перший етап, хоча і «болісно», але продовжує рухатись далі до другого. Громадськість вже масово шукає собі сімейного лікаря, і поки ми ледь відчуваємо зміни. Але хочемо зауважити, що будь-який процес впровадження нових стандартів в нашому житті забирає багато часу, тож для отримання результату треба вміти чекати. І для того, щоб зміни були більш позитивними, не боятися їх, не чинити супротив і без того складному процесу, а приймати їх і сприяти впровадженню таких стандартів. У будь-якому разі ми повинні відійти від радянського сприйняття медичної галузі та стати на шлях євроінтеграції задля забезпечення розвитку майбутніх поколінь.  

 

СТАТТІ

statiy-mobile

Degusto.zone
Degusto.zone